Консультації

Вимоги з охорони праці та промислової безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою у водопровідно-каналізаційному господарстві

 Експлуатація системи водопостачання та водовідведення здійснюється із суворим дотриманням вимог Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення НПАОП 41.0-1.01-79, та інших нормативних актів з охорони праці та безпечного ведення робіт.

Детальніше...

Куди можна повідомити про використання праці неоформлених працівників?

На офіційну сторінку у Фейсбук Управління Держпраці у Закарпатській області надійшов лист від мешканця Ужгорода, в якому автор цікавиться,  куди можна повідомити про використання праці неоформлених працівників і хто має платити штраф, якщо на території державного підприємства використовується праця неоформлених працівників,  держпідприємство чи фірма, яка цих працівників найняла?

Детальніше...

Усе, що треба знати про відпустки

Літня пора традиційно вважається періодом відпусток. Саме в цей час хочеться поніжитися на сонці, пройтися босоніж по траві на дачі, насолодитися прохолодою моря або річки. Право наших громадян на щорічну відпустку закріплене ст. 2 Закону України «Про відпустки». Але тут варто наголосити, що таке право мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також котрі працюють за трудовим договором у фізичної особи (далі - підприємство). Згідно зі ст. 6 цього Закону, право на відпустку мають також сезонні та тимчасові працівники пропорційно відпрацьованому ними часу.

Детальніше...

Після двадцяти років роботи на підприємстві працівниця лише тепер попросила надати додаткову відпустку «на дітей»

Однією з найпоширеніших на сьогодні причин порушення трудових прав людини є відсутність достатніх правових знань.  У зв’язку з цим громадяни,  у більшості випадків, елементарно не можуть скористатися передбаченими у трудовому законодавстві правами і не вміють їх цивілізовано відстоювати. Прогалинами у правовій освіті найманих працівників, нерідко користуються недобросовісні роботодавці. Та буває, що правовий нігілізм призводить і до справді курйозних ситуацій, котрі «б’ють по кишені» самих роботодавців.

Детальніше...

Чи може роботодавець замінити додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці грошовою компенсацією

В Управління Держпраці у Закарпатській області звернулася за роз’ясненням адміністрація одного з підприємств Мукачівського району стосовно правомірності заміни додаткової відпустки за  роботу у шкідливих умовах на грошову компенсацію.

Детальніше...

Який правовий механізм звільнення працівника з роботи

До фахівців Управління Держпраці у Закарпатській області останнім часом звертаються громадяни з проханням роз’яснити  різні аспекти, пов’ язані з процедурою звільнення працівників з роботи.  Адже трапляються випадки, коли після звільнення роботодавець з певних причин  не видає трудову книжку або не проводить грошові виплати у повному обсязі.

Детальніше...

На роботу прийнято нового працівника. Що потрібно знати кадровику?

Здавалося б, вже стільки мовлено про зміни до трудового законодавства, зайнятість населення, порядок прийому громадян на роботу, на цю тему  у засобах масової інформації неодноразово публікувалися роз’яснення, але питання все одно виникають. Зокрема, до фахівців Управління Держпраці у Закарпатській області звертаються краяни, аби з’ясувати, коли працівник може бути допущений до роботи.

З цього приводу консультує перший заступник начальника Управління Василь Грицик.

Детальніше...

Як отримати заробітну плату більшу за мінімальну, якщо ти виконуєш роботу, що потребує певної кваліфікації та навичок

Відповідно до чинного законодавства  сферою державного регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності є встановлення розміру мінімальної заробітної плати.  Регулювання додаткових гарантій в оплаті праці здійснюється на основі системи угод, що укладаються на різних рівнях відповідно до законів (генеральна та галузева угоди, колективний договір). У зв’язку із збільшенням з 1 січня 2017 року розміру мінімальної заробітної плати (3200 гривень) частина роботодавців почала виплачувати всім найманим працівникам мінімальну заробітну плату, внаслідок чого оплата кваліфікованих та некваліфікованих працівників зрівнялася.

Детальніше...

Чи правомірно залучати інвалідів до роботи в надурочний час?

В Управління Держпраці у Закарпатській області звернулися працівники одного з Хустських приватних підприємств з проханням роз’яснити, чи правомірно залучати інвалідів до роботи  в надурочний час.

Детальніше...

За безпечну експлуатацію газового обладнання в першу чергу відповідає сам власник

До цьогорічної холодної зими  багато краян виявилися неготовими. Зокрема, завчасно не подбали про справність своїх опалювальних приладів, димовідвідних та вентиляційних систем. Можливо, саме цим пояснюється збільшення кількості нещасних випадків, пов’язаних з використанням газу в побуті. Так, на Виноградівщині тільки упродовж січня сталося три такі нещастя, внаслідок яких потрапили на лікарняне ліжко не лише дорослі, а й діти. Аби запобігти виникненню подібних випадків, нагадуємо деякі вимоги  Правил безпеки систем газопостачання.

Детальніше...

На Гарячу лінію звертаються краяни

Протягом цього тижня в Управлінні Держпраці у Закарпатській області працює Гаряча телефонна лінія, за якою фахівці  Управління надають кваліфіковану допомогу щодо роз’яснення тих чи інших питань, пов’язаних з трудовим законодавством. Дехто вже скористався такою можливістю.

Детальніше...