Новини

Підступний ворог – чадний газ

Фахівцям відділу нагляду в будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Управління Держпраці у Закарпатській області довелося розслідувати два нещасні випадки, що сталися цьогорічного березня протягом тижня у Перечині та в селі Черне Виноградівського району. Ситуації різні, але висновок напрошується один: люди страждають, по-перше, через власну безпечність,  а по-друге, через недбале ставлення окремих працівників газових служб до виконання їх посадових обов’язків. Спробуємо проаналізувати обидва випадки.

У першому загинув 83-річний житель Перечина. Те, що з пенсіонером трапилася якась біда, запідозрив його сусід, якого насторожила дивна тиша на обійсті літнього чоловіка. Старенький мав звичку зранку випускати на подвір’я курей, та й сам полюбляв поратися ще вдосвіта по господарству. Тривожні підозри виявилися не безпідставними – перечинця  знайшли мертвим в його оселі. Серед причин, які призвели до загибелі людини, за попередніми висновками спеціалістів, було названо отруєння чадним газом, що невдовзі підтвердила й експертиза.

Внаслідок проведеного спеціального розслідування стало відомо: господар оселі експлуатував самовільно встановлене газове опалювальне обладнання з порушенням вимог низки нормативних документів. Простіше кажучи, пенсіонер обігрівав хату кахельною пічкою, на якій була прилаштована, до того ж нещільно, газова форсунка. Крім цього, кахлі на печі давно розсунулися, пропускаючи продукти згорання до приміщення. А того злощасного вечора господар ще й закрив заслінку на печі. Тож кількість чадного газу, який підступно заповнив кімнату, дійшла критичної межі…

Дещо подібна ситуація мала місце і на Виноградівщині. Житель села Черне готував  вечерю.  Зранку його батько зайшов до кухні і побачив сина непритомним. Рідні, які збіглися на крик діда, поспішили перенести молодого господаря до іншої кімнати. Та надихавшись чадного газу, самі знепритомніли. Далі ледве отямилися і викликали «швидку».

Члени спеціальної комісії з розслідування нещасного випадку  з’ясували: в кухні була самовільно встановлена газова колонка з відводом продуктів згорання в приміщення. Як відомо, таку колонку не можна вмикати одночасно з іншими газовими приладами, скажімо газовою плитою. Очевидно, про цю умову  забув або не знав власник оселі.  Це й призвело до скупчення чадного газу в кімнаті.

– Інколи безпечність наших громадян, які на свій страх і ризик без отримання відповідних дозвільних документів та участі працівників спеціалізованих організацій встановлюють без приймання в експлуатацію газові опалювальні прилади, просто вражає, – каже начальник відділу нагляду в будівництві, котлонагляді, на транспорті та зв’язку Управління Держпраці у Закарпатській області Віталій Ляхович.  – Таким чином дехто хоче зекономити або спростити собі життя. А насправді повільно торує шлях до біди.

Тут варто також вказати і на службову недбалість газових організацій, працівники яких або взагалі не проводять планове технічне обслуговування газових приладів, або  формально підходять до цього питання.  Припустимо, що «газівники» не були належним чином оповіщені про  самовільно встановлені в оселях  потерпілих краян вказані газові прилади. У такому разі вони мали б провести техогляд наявних газових приладів, а при відсутності документів про проведення ТО, вжити заходів недопущення їх експлуатації.