Новини

Легальне працевлаштування сьогодні - забезпечить гідну пенсію завтра

На цьому наголосила начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області Анастасія Пентек  на сьогоднішньому семінарі з роз’яснення основних положень закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій». Захід проходив у великій сесійній залі облради. У ньому взяли участь в основному  працівники установ бюджетної сфери, зокрема й фахівці Управління Держпраці краю як соціальний партнер ГУ ПФУ.

Анастасія Юріївна повідомила, що в жовтні закарпатські пенсіонери отримали оновлені пенсії.  Чимало краян були приємно здивовані «пореформованими» нарахуваннями, але у багатьох і досі виникають різні питання, оскільки люди чекали суттєвого підвищення.

У своєму виступі керівник ГУ ПФУ детально зупинилася на всіх змінах, пов’язаних із нарахуванням пенсій. Насамперед звернула увагу на те, що тепер застосовується показник середньої заробітної плати за останні 3 роки (2014, 2015, 2016 р.р.). Оскільки середня заробітна плата постійно зростає, то відповідно збільшується і  коефіцієнт заробітної плати. За словами Анастасії Пентек, новий закон передбачає осучаснення пенсій, тобто покликаний подолати несправедливість в розмірах пенсій. Але індивідуальний розмір середньої заробітної плати та страховий стаж особи будуть основними показниками при  розрахунку розміру пенсії.

Начальник управління пенсійного забезпечення Головного управління Вікторія Поляковська розповіла, які зміни відбулися щодо призначення пенсій за вислугу років (педагогам, медикам та деяким іншим категоріям) відповідно до вказаного закону. Водночас вона поділилася формулою, за якою кожен може приблизно вирахувати свою майбутню пенсію, і порадила скористатися  веб-порталом управління, аби з’ясувати свій страховий стаж і факти сплати або несплати роботодавцем страхових внесків.

На завершення Анастасія Пентек акцентувала на важливості легального працевлаштування. Адже ті особи, які сьогодні погоджуються на «зарплату в конверті», можуть у майбутньому не розраховувати на пристойну пенсію. Окремо зупинилася керівник Головного  управління ПФУ і на такій категорії краян, як «заробітчани», більшість з котрих працевлаштована за кордоном саме на «нелегальних» умовах. Тепер ці громадяни зіштовхуються з проблемою нестачі страхового стажу.

Підсумовуючи сказане, Анастасія Юріївна навела як приклад розмову зі своєю колегою однієї з прибалтійських країн.  Очільниця тамтешньої аналогічної структури була відверто здивована ситуацією в Україні. За її словами, громадяни їхньої країни самі вимагають від роботодавців «білої» зарплати і реальних страхових внесків, турбуючись таким чином  про свою майбутню пенсію.

На сьогодні питання легалізації трудових відносин та  виводу заробітної плати «з тіні»  є пріоритетним напрямом роботи фахівців органів Держпраці.