Новини

Якість продукції – це важливо, але й про безпеку працівників не варто забувати

Фахівці Управління Держпраці у Закарпатській області провели планову перевірку відомого в краї фермерського господарства «Коник»

Кінець літа – гаряча пора для кожного господаря. Працівникам ФГ «Коник», що в селі Сторожниця Ужгородського району на Закарпатті, також ніколи й вгору глянути. Нещодавно віджнивували. Тепер на часі – збирання картоплі та фруктів. Продукція цього фермерського господарства добре знана в області і, треба сказати, користується попитом у споживачів. Та це й не дивно, адже підприємство оснащене найсучаснішим обладнанням, використовує у своїй роботі кращі світові технології для вирощування картоплі, яблук.

Господарство «Коника» доволі велике. Тут і сади, і поля, і власні фрукто- й овочесховища, деревообробний цех, тракторна майстерня, водна свердловина тощо. З кожним роком воно нарощує обсяги виробництва. Тільки й встигай за всім приглядати.

Заступник голови ФГ Іван Лошак із задоволенням проводить екскурсію. Знайомлячи з підприємством, він гордо заявляє: тут дбають про якість своєї продукції, яка в основному йде на внутрішній ринок. Зокрема, у фрукто- й овочесховищах встановлено сучасне німецьке обладнання, що автоматично слідкує за вологістю повітря і температурним режимом. Тому картопля та яблука зберігаються тривалий час.

Має господарство й невеликий консервний завод,  де виготовляють натуральні соки у скляній тарі. Таких виробництв в Україні одиниці. Отож агрофірму «Коник» часто ставлять за приклад багатьом сільгосппідприємствам області.

Фахівцям Управління Держпраці у Закарпатській області добре відомі виробничі потужності цього ФГ, бо працює підприємство з 1992 року. Знають галузеві інспектори Управління і слабкі сторони підприємства, на які обов’язково вказують у ході перевірок та зустрічей з трудовим колективом. Цими днями саме завершилась чергова  планова перевірка фермерського господарства «Коник». Фахівці Управління Держпраці з’ясовували, як дотримуються на підприємстві вимог з охорони праці та промислової безпеки. Адже якісна продукція – це важливо, але й про життя та здоров’я працівників не варто забувати.

Кожен з галузевих інспекторів  досліджував свою ділянку роботи. І вже перші огляди технічного стану виробничого обладнання та устаткування, об’єктів, машин і механізмів підвищеної небезпеки виявили низку порушень.

Насамперед, як зауважив головний інспектор відділу нагляду в АПК, СКС на транспорті та зв’язку Іван Ковач, на підприємстві з кількістю 160 працівників повинна бути створена служба охорони праці. Тут, на жаль, навіть відсутня посада інженера з охорони праці. Звідси, можливо, й чимало недопрацювань. Зокрема, господарство не зареєструвало в Управлінні Держпраці декларацію відповідності матеріально-технічної бази сокопереробного цеху вимогам законодавства з питань ОП та промбезпеки  і не одержало дозволи на виконання робіт з підвищеної небезпеки та на експлуатацію обладнання і устаткування підвищеної небезпеки деревообробної промисловості. У деревообробному цеху на рейсмусовому верстаті відсутнє огородження шківів та висувне огородження; електропроводка та арматура силової й освітлювальної мережі у виробничих приміщеннях не захищені від механічних пошкоджень. Працівники підприємства у повному обсязі не забезпечені спецодягом. Водночас виявлено певні порушення в оформленні документації.

Виникли у галузевих інспекторів Управління Держпраці зауваження й до роботи газового господарства та стану експлуатації свердловин № 1 с. Тарнівці і  № 117 с. Сторожниця.

Так, головний державний інспектор відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді та на виробництвах і об’єктах підвищеної небезпеки Управління  Андрій  Ковальчук каже: «Перед електрощитами станції управління насосами свердловини № 117 с. Сторожниця відсутні діелектричні підставки, не проведена санітарна очистка І-ої зони санітарної охорони  і тут частково відсутнє огородження. На обидві свердловини (№ 117 с. Сторожниця і  №1 с. Тарнівці) підприємство не має проект зон санітарної охорони».

А його колега заступник начальника відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді, на виробництвах і об’єктах підвищеної небезпеки Управління Держпраці Олександр Гойс виявив близько 20 порушень в роботі газового господарства. Серед найбільш суттєвих називає: порушення періодичності проведення повірки манометрів  на резервуарах балонів ЗВГ та зачистки резервуару № 2; на балонах ЗВГ відсутні розпізнавальні кільцеві смуги; на газопроводах не нанесені стрілками напрями потоку газу; територія біля шафи, де зберігаються балони, не очищена від трави та інші.

За словами фахівців Управління Держпраці, найпоширенішим порушенням на багатьох підприємствах краю, і ФГ «Коник» тут також не виняток, є відсутність або неправильне оформлення інструкцій з охорони праці та не ознайомлення з ними працівників. Турбує й той факт, що не всі працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою, та на роботах, де є потреба у професійному доборі, пройшли щорічне спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Отож у ході перевірки посадові особи Управління не лише вказували на виявлені недоліки в роботі підприємства, а й надавали необхідні роз’яснення та консультації щодо дотримання вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці і промислової безпеки. За результатами  перевірки були видані приписи для обов’язкового усунення порушень та на посадових осіб накладено штрафи.

 

«Ми не маємо на меті виявляти недоліки лише, так би мовити задля галочки, аби на підприємство накласти штрафні санкції, – підсумовує начальник Управління Держпраці у Закарпатській області Богдан Дорош. – Кожна така перевірка  дає змогу запобігти виникненню нещасних випадків, підвищити рівень безпеки під час виробничого процесу на підприємствах».

Ольга Стефанець,

Управління Держпраці у Закарпатській області