Новини

Загальний рівень виробничого травматизму на Закарпатті знизився

Від нещасних випадків не застрахований ніхто, тим паче на виробництві.   Але їх можна уникнути, якщо  дотримуватись  правил безпечної поведінки під час виконання певних завдань. Не останню роль тут відіграє і справність  устаткування  та обладнання, експлуатація технічних засобів за призначенням, а також навченість персоналу. Саме на ці моменти зазвичай звертають увагу фахівці Держпраці у ході перевірок суб’єктів господарювання. Наголошують на них і під час проведення так званих превентивних заходів: зустрічей з трудовими колективами, семінарів, нарад, тренінгів тощо, постійно розглядають на засіданнях колегії.

Дехто вважає, що контролюючі та профілактичні заходи не можуть запобігти виникненню нещасних випадків. Мовляв, це  звичайнісінький формалізм. Насправді така думка є хибною.  Як розповідає начальник відділу інспекційної роботи, ринкового нагляду, надання адмінпослуг, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління Держпраці у Закарпатській області Володимир Яцків, саме завдяки систематичній роботі, яка здійснювалася фахівцями Управління   у цьому напрямі,  в області вдалося за одинадцять місяців поточного року знизити загальний рівень травматизму на виробництві. Так, згідно з обліковими даними  на Закарпатті сталося  29 нещасних випадків, торік  їх було 36.  Правда,  на  один випадок більше маємо  із летальними наслідками (5 проти 4 у 2015 р.)

Що цікаво, раніше в основному травмувалися люди на підприємствах, де робота пов’язана з  підвищеною небезпекою.  Тож  галузеві інспектори Управління Держпраці в основному зосереджували свою увагу саме на таких виробництвах, і як наслідок,  протягом вказаного періоду тут помітного зменшилась кількість  нещасних випадків. Для прикладу: на підприємствах деревообробної галузі –  із 17 до 3; автодорожньої –  з 4 до 2; будівництві –  з 3 до 1; в енергетиці – з 1 до 0;   на підприємствах газової промисловості –  від 1 до 0; у ЖКГ-1 –  від 1 до 0.  У лісові та гірничій галузях ситуація в цьому плані така ж як і торік, - по одному нещасному випадку.

У той же час зростання рівня травматизму несподівано  спостерігається у соціально-побутовій сфері –  із 7 до 9 випадків, у легкій промисловості і ЖКГ-2 (водопровідно-каналізаційні господарства) –  від 0 до 1 і в машинобудуванні – з 6 до 8.

Якщо проаналізувати смертельні випадки, то причиною їх настання здебільшого були людська безпечність і не дотримування вимог охорони праці.  Із п’яти таких випадків три сталися внаслідок дорожньо-транспортних пригод. На приватному підприємстві «Зодіак і К-2» у Мукачеві на початку року вантажний автомобіль задавив охоронника. Машина давала задній хід. Водій не пересвідчився, чи позаду немає людей, а потерпілий не відійшов на безпечну дистанцію. Тому трагедії не вдалося уникнути. У випадку, який мав місце  у столярному цеху ТДВ «Виробничо-торгове підприємство» в Ужгороді, де від уламків фрези загинув молодий столяр. Не обійшлося без нехтування правилами безпечної поведінки на виробництві і  трагедії, яка трапилася з лісорубом, працівником  одного з приватних підприємців, під час лісосічних робіт, та водіями вантажівок, котрі потрапили у ДТП. За словами Володимира Яцківа, кожен з нещасних випадків ретельно розслідується або комісією, утвореною Управлінням Держпраці, або власним комісіями підприємств.  Від їх результатів залежить отримання потерпілим компенсаційних виплат.  А від дотримання вимог нормативно-правових документів з охорони праці залежить людське життя і здоров’я.