Новини

Інспектори Управління Держпраці вивели роботодавця на чисту воду


Не всі громадяни повністю розуміють різницю між цивільно-правовим і трудовим договорами. Дехто вважає, що оформлення виробничих стосунків на будь-якій договірній основі  означає лише працевлаштування на певний період. Тож люди готові отримати оплачувану роботу, особливо у сучасних умовах нестачі робочих місць, не вникаючи у юридичні тонкощі.

Але практика показує, що таке небажання щось з’ясовувати чи банальне правове невігластво  для однієї із сторін – або роботодавця, або його найманого працівника – згодом може мати негативні наслідки. Як, для прикладу, сталося у Берегові.

Почалося все з того, що на посаду завідувачки харчоблоку  виробничого підприємства «Учбово-спортивна база «Закарпаття» всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» АПК України прийняли місцеву жительку. Під час працевлаштування між нею та підприємством в особі виконувача обов’язків генерального директора були укладені 5 цивільно-правових угод, за якими жінка зобов’язувалася виконувати певний обсяг робіт, при цьому з боку замовника здійснювалася координація роботи заявниці та організовувався процес робіт, контроль за ходом їх виконання і якості.

Однак, як зауважила берегівчанка  пізніше у своїй скарзі, надісланій на адресу Управління Держпраці у Закарпатській області, керівництво пояснило, нібито приймає її на роботу на основі трудового договору.  Для цього жінку попросили надати  трудову книжку, але з жодним наказом, який би стосувався  її працевлаштування, судячи  з її слів, не ознайомили.

Наприкінці січня 2015 року завідувачку харчоблоку звільнили з роботи. Саме  тоді вона довідалася, що протягом тривалого часу керівництво виробничого підприємства просто вводило її в оману.  «Таким чином, як з’ясувалося,    мене з самого початку обманювали, коли запевняли, що я працювала на ПОГ ЕВП УСБ «Закарпаття» на постійній основі на підставі трудового договору», - зауважила берегівчанка у своєму зверненні до Управління Держпраці у Закарпатській області.

За цим зверненням державні інспектори Управління Держпраці  провели на вказаному підприємстві позапланову перевірку і встановили, що між заявницею і керівництвом підприємства було укладено цивільно-правові договори, які  насправді виявилися удаваними, оскільки  відносини між сторонами мали ознаки трудових відносин. Перевірка також встановила, що в УСБ «Колос» знаходиться трудова книжка заявниці, яка не була видана їй на момент звільнення.  

Отож на підставі статті 265 Кодексу Законів про працю України, як повідомив перший заступник начальника Управління Держпраці у Закарпатській області Василь Грицик, на підприємство накладено штраф у розмірі 43 500 гривень.  Тепер керівництву підприємства за свій  намір схитрити, обійшовши Закон та скориставшись довірою найманої працівниці, доведеться  за це понести відповідальність.