Новини

«Економія» на працівниках обійшлася підприємцям у чималу суму штрафу

Те, що окремі роботодавці практикують  не поспішати з оформленням трудових відносин зі своїми найманими працівниками, обходячи усілякими правдами–неправдами закон, нині ні для кого не є таємницею. У багатьох невеличких фірмах, закладах харчування, майстернях та салонах  краси серед персоналу можна натрапити на кількох людей, влаштованих на роботу  неофіційно.

Коли перевірка виявляє таких працівників, для пояснення їх присутності на робочому місці у керівників зазвичай знаходяться схожі версії, мовляв: просто люди придивляються, вагаються, чи варто погодитися на роботу. Таким чином роботодавці намагаються «зекономити». Адже зарплата в «конверті»  не передбачає жодних грошових відрахувань  до державних органів. Однак нерідко подібна «економія» виходить роботодавцям боком.

Як повідомив перший заступник начальника Управління Держпраці у Закарпатській області Василь Грицик, внаслідок проведеної перевірки в одному з кафе у селищі В.Березний з’ясувалося, що  бармен та офіціант працювали у цьому закладі «нелегально», без укладення трудового договору.  Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 265 КЗПУ за таке правопорушення передбачений штраф у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати. У зв’язку з цим  власнику підприємства доведеться сплатити 87 тисяч гривень.

Подібна ситуація склалася і в одному з  кафе у Тячеві. Тут також фахівці Управління Держпраці у Закарпатській області під час проведення перевірки виявили  працівника-«нелегала». Зокрема, підприємець не мав належним чином оформлені трудові відносини  з 19-річним офіціантом. Хлопець зізнався, що працює в кафе з 11 липня цього року. Господар виплачував йому гроші за роботу у кінці дня, але факт їх отримання ніде не фіксувався. Отож на підставі абзацу 2 частини 2 статті 265 КЗПУ вирішено накласти на підприємця, в якого працював цей юнак, штраф у розмірі 43500 гривень.

Порушила закон і фізична особа-підприємець з Малого Березного. Жінка уклала цивільно-правову угоду зі своїм працівником. За цією угодою людині були виплачені кошти у сумі 1450 гривень. Але, за визначенням  Закону України «Про оплату праці», така грошова винагорода кваліфікується як заробітна плата за трудовим договором. Навіть більше, ця винагорода виплачена у розмірі, який згідно із ЗУ «Про Держбюджет України на 2016 рік» встановлений як розмір мінімальної заробітної плати. Тому, керуючись підпунктом 56 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань та на підставі абзацу 2 частини 2 статті 265 КЗПУ Управління Держпраці у Закарпатській області наклало на підприємця  штраф у сумі 43500 гривень.

Принагідно хочеться нагадати, що за порушення вимог закону про працю законодавець суттєво посилив відповідальність. Однак деякі підприємці керуються у своїй діяльності старими схемами – краще заплатити штраф, ніж виплачувати людям «білу» зарплату. При цьому не беруть до уваги, що часи змінилися, і штрафи також.