Новини
Якщо спека перешкоджає продуктивно працювати
- Деталі
- Створено: Середа, 29 червня 2016, 13:47
- Опубліковано: Середа, 29 червня 2016, 13:50
Минулий тиждень видався на Закарпатті доволі спекотним. Незважаючи на певне зниження температури повітря в останні кілька днів, спека знову повернеться і, як прогнозують синоптики, протримається майже всю першу та останню декади липня. У таких умовах працювати досить складно. Це стосується і тих, чия робота проходить у приміщенні, і хто весь день проводить на повітрі.
Статтею 13 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Чільне місце серед таких умов посідає мікроклімат виробничих приміщень, де головні ролі виконують: температура, вологість та швидкість руху повітря, а також інтенсивність теплового (інфрачервоного) опромінення та температура поверхні.
Одним з основних нормативних документів, що регулюють показники мікроклімату, є «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень ДСН 3.3.6.042-99» (затверджені постановою головного державного санітарного лікаря України N 42 від 01.12.99 р.) У ньому чітко визначені оптимальні та допустимі мікрокліматичні умови. Оптимальні мікрокліматичні умови – це поєднання параметрів мікроклімату, які при тривалому та систематичному впливі на людину забезпечують зберігання нормального теплового стану організму без активізації механізмів терморегуляції. Вони забезпечують відчуття теплового комфорту та створюють передумови для високого рівня працездатності. А допустимі – це поєднання параметрів мікроклімату, які при тривалому та систематичному впливі на людину можуть викликати зміни теплого стану організму, що швидко минають і нормалізуються. При таких не виникає ушкоджень або порушень стану здоров’я. «Санітарні норми» розмежовують також категорії робіт за важкістю і відповідно до кожної категорії існують різні вимоги щодо параметрів мікроклімату.
Скажімо, у теплий період року для легкої категорії (Іа), до якої належать «офісні працівники», температура повітря в приміщенні на постійних робочих місцях не повинна перевищувати 28 градусів за Цельсієм, для категорії робіт середньої важкості (із застосуванням помірного фізичного навантаження - ІІа) – не вище за 27 градуси, а для важкої категорії (ІІІ), чия праця пов’язана із великою затратою фізичних зусиль, температура повинна не перевищувати 26 градусів. Окрім цього, необхідно враховувати нормативи відносної вологості та швидкість руху повітря на робочому місці, інтенсивність теплового опромінення працюючих.
Як повідомив начальник відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Закарпатській області Володимир Орел, для профілактики перегрівання працівників, роботодавець повинен організувати раціональний режим роботи. При мікрокліматичних умовах, що перевищують допустимі параметри, внутрішньозмінний режим праці та відпочинку повинен бути організований за рахунок тривалості робочого часу з врахуванням фактичних значень параметрів мікроклімату. Якщо температура повітря перевищує допустиму норму в офісі, то роботодавець повинен коригувати робочий час. Зокрема, це можуть бути перерви щогодини від 10 хвилин і більше.