Новини

До серйозного захворювання призвели шкідливі умови праці

Знайти добре оплачувану роботу останнім часом доволі нелегко. Тому чимало закарпатців подаються за межі краю, в тому числі й за кордон, у пошуках пристойного заробітку. Добре, якщо вдається працевлаштуватися вдома. Подеколи задля такої перспективи краяни погоджуються на невисокі зарплати, укладання сумнівних договорів, навіть на роботу у тяжких чи шкідливих умовах, не замислюючись при цьому про можливі подальші наслідки такого працевлаштування.

Певно, не здавав собі справи, чим може обернутися для нього робота у гірничо-дробильному цеху, і 33-річний житель Виноградівського району. Чоловік влаштувався грохотником  на місцеве підприємство – філію  «Королівський спеціалізований кар’єр» ДП «Закарпатський облавтодор», що в селі Веряця Виноградівського району. Через певний період молодий чоловік, відчувши недомагання, звернувся по допомогу до медиків, зокрема фтизіатрів. Обласний лікар профпатолог запідозрив у нього патологію легень і скерував на обстеження до клініки ДУ Інституту медицини праці, де  хворому встановили діагноз: коніотуберкульоз (пневмоконіоз), ускладнений хронічним бронхітом. Виникнення такої недуги явно було пов’язане з місцем праці хворого.   

У зв’язку з цим в Управління Держпраці у Закарпатській області надійшло повідомлення  від ДУ Інституту медицини праці  про виявлення професійного захворювання у грохотника гірничо-дробильного цеху філії «Королівський спеціалізований кар’єр» ДП «Закарпатський облавтодор». Згідно з «Порядком проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань й аварій на виробництві», затвердженого відповідною Постановою Кабміну, була створена спеціальна комісія. Її очолив  начальник відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Закарпатській області Володимир Орел. До складу комісії увійшли компетентні фахівці з Виноградівської районної лікарні, Управління Держпраці та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних  захворювань України, технічний інспектор облпрофради. Контроль за її роботою здійснював безпосередньо начальник Управління Держпраці у Закарпатській області Богдан Дорош.

За підсумками розслідування, вже встановлені  причини виникнення захворювання вказаної особи. Зокрема, цьому сприяла низка факторів. Серед них: недотримання вимог санітарних правил щодо організації технологічних процесів та  виробничого обладнання; порушення режиму експлуатації технологічного устаткування, приладів; через неефективність роботи систем гідрообезпилення та вентиляції не було забезпечено допустимі параметри запиленості повітря робочої зони на робочому місці. Простіше кажучи, людина тривалий час працювала у шкідливих умовах, у запиленому середовищі. Комісія дослідила, що повітря робочої зони, де працював виноградівець, містило пил, у складі якого від 10 до 70 відсотків вільного діоксиду кремнію, що у 3,6 - 3,9 разів перевищувало гранично-допустиму концентрацію. Водночас на цьому робочому місці виявлені шум, вібрація та інші несприятливі метеофактори, котрі також перевищують допустимі норми. За результатами атестації 2008, 2013 років, такі умови роботи визначені як шкідливі.

Отож  директору філії «Королівський спеціалізований кар’єр» ДП «Закарпатський облавтодор» вказано усунути вказані недоліки і розробити систему заходів задля ліквідації та запобігання виникненню подібних профзахворювань, контроль за виконанням яких здійснюватиме Управління Держпраці. Потерпілому направлено акт розслідування на підтвердження факту професійного захворювання. Виконавча дирекція  Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань подбає про виплату компенсаційних відшкодувань.