Новини

Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2019 році заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні

 

 

 

 

 

 

 

 

Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2019 році заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ та організацій

Гасло Всесвітнього дня безпеки та гігієни праці 2019 року «Безпечне та здорове майбутнє праці»

Щороку 28 квітня, відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 №685/2006, у нашій країні відзначають День охорони праці.

Цьогоріч Україна долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці провести заходи до Всесвітнього дня безпеки та гігієни праці під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці».

Напередодні свого столітнього ювілею, який відзначають у 2019 році, і під впливом дискусій про майбутнє сфери праці МОП підбиває підсумки багаторічної діяльності, спрямованої на гармонійний розвиток усіх напрямів цієї сфери, будує плани на майбутнє в контексті глобальних трансформацій щодо таких аспектів, як технології, демографія, організація праці та клімат.

Шановні колеги!

Разом з міжнародною спільнотою Україна визнає, що здорові та безпечні умови праці це стратегічне завдання, яке стоїть перед державою і бізнесом.

З огляду на зобов’язання, взяті нашою країною відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України від 16 вересня 2014 р. № 1678-VII, уряд своїм розпорядженням від 12 грудня 2018 р. № 989-р схвалив Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні (далі – Концепція) і затвердив План заходів щодо її реалізації (далі – План заходів).

Концепція є основою для запровадження національної системи управління безпекою та гігієною праці, сформованої на принципах запобігання виробничим ризикам та заохочення до створення безпечних і здорових умов праці.

Реалізація Концепції має забезпечити імплементацію в національне законодавство норм Директиви Ради № 89/391/ЄЕС від 12 червня 1989 р. про впровадження заходів для заохочення вдосконалень у сфері безпеки та охорони здоров’я працівників під час роботи відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Упровадження ризикоорієнтованого підходу створить можливості для ратифікації Україною Конвенції № 187 про основи, що сприяють безпеці та гігієні праці, підписаної 15 червня 2006 р., головними принципами якої є:

визначення виробничих небезпек та оцінка ризиків;

усунення виробничих ризиків чи небезпек у місцях їх виникнення;

розвиток національної культури профілактики у сфері безпеки та гігієни праці, яка передбачає інформацію, консультації та підготовку.

Сформована в Україні ризикоорієнтована система управління безпекою та гігієною праці, що ґрунтується на відповідальності роботодавців за забезпечення безпеки і здоров’я працівників у всіх аспектах, пов’язаних з роботою, на зобов’язанні роботодавців постійно пристосовуватися до мінливих обставин, вживати необхідних заходів для створення умов, безпечних для життя і здоров’я працівників, забезпечить ефективну реалізацію прав працівників на безпечні та здорові умови праці.

Закріплення в національній правовій базі нових принципів управління ризиками створить підґрунтя для побудови ефективної системи комплексного управління безпекою та гігієною праці, розвитку і зміцнення трудового потенціалу нашої країни.

Надзвичайно важливим для досягнення оптимальних результатів у цьому питанні є вивчення, поширення та впровадження найкращого міжнародного досвіду з оцінки і управління виробничими ризиками не тільки на державному, а й на галузевому та регіональному рівнях.

У процесі реалізації окреслених завдань найефективнішими заходами будуть інформаційно-роз’яснювальні кампанії, зокрема семінари, круглі столи, конференції тощо. Адже поєднання теоретичних і практичних підходів до вивчення методик оцінки ризиків матиме найбільш дієвий ефект щодо їх успішного впровадження.

Вектор реформування сфери безпеки та гігієни праці, який визначив уряд і впроваджують Міністерство соціальної політики та Держпраці, передбачає докорінні зміни в підходах до управління охороною праці, що, своєю чергою, можуть спричинити низку труднощів. А втім, тільки в такий спосіб можливо побудувати прогресивну національну систему управління безпекою та гігієною праці.

Важливо підготуватися до майбутніх змін, правильно спрогнозувати результати реформування та забезпечити впровадження нових принципів управління.

Сучасна система заохочення до поліпшення безпеки та охорони здоров’я працівників на роботі має враховувати світові тенденції зайнятості населення, розвитку цифрових технологій (автоматизація, робототехніка, інформаційна комп’ютеризація), демографічні показники, економічну глобалізацію, кліматичні зміни та інші чинники, що впливають на стан безпеки та гігієни праці за наявних або нових виробничих ризиків.

Важко спрогнозувати, які технології існуватимуть у майбутньому, як вони будуть інтегровані в робочі процеси і який вплив – позитивний чи негативний – матимуть на безпеку праці. Тому наша діяльність, що передбачає інноваційні підходи, має бути орієнтована на людину, пріоритетність навчання і постійного розвитку протягом усього життя.

Закріплення практик щодо постійного навчання з безпеки та гігієни праці може допомогти працівникам і роботодавцям мінімізувати наявні та потенційні виробничі ризики і тим самим поліпшити результати роботи у сфері охорони праці.

Серйозним викликом для України стало питання трудової міграції, зокрема, професійно підготовленої молоді. Отже, потрібно забезпечити належні умови праці, щоб зупинити відтік трудових ресурсів із країни, зберегти кваліфікований і високоефективний трудовий потенціал. Це сприятиме економічному зростанню та повній зайнятості населення.

Заходи, присвячені Дню охорони праці в Україні, що пройде під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці», мають тривати протягом 2019 року й охопити якомога більшу частину працюючих громадян і всі без винятку сфери економічної діяльності.

Тільки спільними зусиллями можливо виконати завдання, передбачені програмами реформ, і забезпечити конституційне право громадян на гідні умови праці.

Закликаємо всіх долучитися до проведення заходів з нагоди Дня охорони праці та забезпечити широку інформаційну кампанію.

 

ПЛАН ЗАХОДІВ

із відзначення Дня охорони праці в Закарпатській області у 2019 році

під девізом „Безпечне та здорове майбутнє праці

 

 

 

Зміст заходів

Строк

виконання

Виконавці

1

Доведення до підприємств, установ та організацій (далі – підприємства) звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2019 році Дня охорони праці в Україні (далі – Оргкомітет) та плану заходів із відзначення у 2019 році Дня охорони праці в Україні

Квітень

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, Фонд соціального страхування у Закарпатській області

2

Розміщення на офіційних сайтах, на сторінках у соціальних мережах, оприлюднення через інші засоби масової інформації, в тому числі друковані ЗМІ анонсів про підготовку до відзначення у 2019 році Дня охорони праці в Закарпатській області та відповідного звернення Оргкомітету, а також інформаційних матеріалів про хід акції та її результати

Квітень –грудень

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, підприємства, Фонд соціального страхування у Закарпатській області, регіональні ЗМІ

3

Створення на галузевих, регіональних, виробничих рівнях оргкомітетів, затвердження відповідних заходів

Квітень

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, підприємства, Фонд соціального страхування у Закарпатській області

4

Проведення брифінгу за участю представників засобів масової інформації під девізом «Безпечне та здорове майбутнє праці»

Квітень

Управління Держпраці, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, Фонд соціального страхування у Закарпатській області

 

 

 

 

5

Проведення відкритих уроків „28 квітня – Всесвітній  день охорони праці” для здобувачів освіти закладів усіх рівнів.

Квітень – червень

Управління Держпраці, Департамент освіти та науки Закарпатської ОДА, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, Фонд соціального страхування у Закарпатській області, засоби масової інформації

6

Організація та проведення на підприємствах конкурсів на найбезпечніше робоче місце, виробничу дільницю (бригаду)

Квітень – червень

СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, Фонд соціального страхування у Закарпатській області

 

 

7

Розробка та реалізація спеціальних інформаційних заходів (коучингових сесій, тренінгів, семінарів, нарад, засідань за круглим столом, дебатів, конференцій, форумів) з метою ознайомлення працівників з виробничими ризиками та їх впливом на безпеку праці.

Квітень – червень

Фонд соціального страхування у Закарпатській області та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, суб’єкти господарювання Закарпатської області, Управління Держпраці.

8

Забезпечення роботи „гарячих телефонних ліній” з питань  охорони праці

Квітень

Управління Держпраці, Фонд соціального страхування у Закарпатській області.

9

Підготовка та поширення в закладах соціально-культупної сфери брошур, буклетів та інших наочних матеріалів щодо прав працівників в сфері безпеки та гігієни праці

Квітень – грудень

Фонд соціального страхування у Закарпатській області та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, ЗМІ

 

 

 

10

Участь у проведенні семінару ТАІЕХ «Управління ризиками в системі управління охороною праці на підприємстві»

Травень

Управління Держпраці, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні Фонд соціального страхування у Закарпатській області.

11

Залучення заінтересованих громадських організацій, спілок та інших об’єднань до процесу формування політики щодо покращання умов безпеки і гігієни праці працівників

Квітень – грудень

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, Управління Держпраці, Фонд соціального страхування у Закарпатській області

12

Розробка та впровадження на підприємствах програм навчання з питань охорони праці з урахуванням наявних та потенційних виробничих ризиків

Квітень – грудень

СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні.

13

Проведення постійної роботи із залучення працівників до процесу формування системи управління охороною праці на підприємствах

Квітень – грудень

СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні.

14

Проведення Всеукраїнського огляду-конкурсу на присвоєння звання «Краще підприємство з охорони праці»

Квітень – листопад

Управління Держпраці, заінтересовані місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні

15

Участь у проведенні фіналу конкурсу дитячого малюнка „Охорона праці очима дітей” у 2019 році, відборі кращих робіт, визначенні та нагородженні переможців і лауреатів фіналу конкурсу

Березень-Квітень

Управління Держпраці, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, Фонд соціального страхування у Закарпатській області, ЗМІ

16

Ушанування пам’яті загиблих на виробництві: проведення панахид, поминальних заходів, надання родичам загиблих на виробництві допомоги в облаштуванні могил, надання матеріальної допомоги сім’ям загиблих та інвалідам праці

Квітень

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, СПО профспілок і роботодавців на регіональному рівні, Фонд соціального страхування у Закарпатській області