Травматизм на виробництві

Надмірна безпечність коштувала молодому електромонтерові життя

Трагічний випадок, що стався на початку цьогорічного вересня у гірському селі Скотарське на Воловеччині, місцеві жителі, мабуть, ще довго згадуватимуть. Тоді на очах у рідного батька загинув його 23-річний  син. Хлопець, родом зі села Вільхівка Іршавського району, працював електромонтером-лінійником  Закарпатського управління ПрАТ «Електро».

Саме товариство зареєстроване у сусідній Львівській області. А його структурний підрозділ виконував на території Закарпаття, зокрема на Воловеччині, будівельно-монтажні роботи із зведення споруд електропостачання. До речі,  відповідного повідомлення про здійснення таких робіт в Управління Держпраці у Закарпатській області не надходило.

На початку лютого цього року ПрАТ «Електро» уклало договір з ПрАТ «Закарпаттяобленерго», відповідно до якого і проводилася реконструкція (заміна існуючих)  електропроводів на опорах повітряних ліній у Скотарському. Ця лінія електропередач була побудована ще в далекому  1979-му.  Починаючи з 2004-го,  кілька разів ремонтувалася. Торік у серпні працівники Воловецького РЕМу  провели огляд електролінії, але жодних зауважень щодо технічного стану опор у  них не виникло.

В обідню пору 14 вересня 2017 року бригада електромонтерів, попередньо знеструмивши і заземливши видимим заземленням повітряну електролінію, приступила до виконання поставленого перед нею завдання. Ніщо не віщувало біду. За допомогою спеціального секатора без проблем вдалося обрізати сімнадцять  прольотів проводів. На прольоті від опори №12 до №13 робота загальмувала. Виявилося, що тут у проводі стальна жила, тож для обрізання потрібно було  залучити спеціальну техніку.  Виконроб наказав згортати роботу.

Судячи з пояснень членів бригади, в той час, як  усі збиралися додому, 23-річний електромонтер самовільно одягнув монтажний пояс і виліз на опору під злощасним номером 13. Далі колеги лише почули крик, звук падіння та побачили  звалену опору і травмованого хлопця під нею. Каретою швидкої допомоги потерпілого доставили у лікарню, де від отриманих численних тілесних ушкоджень він невдовзі помер.

В Управлінні Держпраці у Закарпатській області була створена комісія із розслідування нещасного випадку на виробництві із смертельним наслідком, яку очолив начальник відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді та на виробництвах і об’єктах підвищеної небезпеки Віталій Ляхович. За підсумками проведено розслідування, встановлено низку технічних і організаційних причин, що призвели до загибелі молодої людини. Можна сказати, що головна причина – це порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці. Водночас комісія визнала цей випадок як такий, що пов’язаний з виробництвом, і зобов’язала керівництво ПрАТ «Закарпаттяобленерго» та ПрАТ «Електро» виконати комплекс заходів щодо усунення причин настання цього НВ.