Гігієна праці та експертиза умов праці
Труднощі, які виникають при визначенні права на пільгову пенсію, коли під час своєї трудової діяльності працівник суміщував різні професії
- Деталі
- Категорія: Гігієна праці та експертиза умов праці
- Опубліковано: Понеділок, 14 листопада 2016, 16:10
Однак, є два види трудового договору – трудовий договір про суміщення професій та трудовий договір про роботу за сумісництвом.
Сумісництво – це виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (приватної особи, підприємця) за наймом. У разі сумісництва передбачається укладення двох трудових договорів – за основним місцем роботи та сумісництвом.
Робота вважається сумісництвом за таких умов:
- наявність основної роботи на умовах трудового договору;
- робота виконується у вільний від основної роботи час.
Питання щодо роботи за сумісництвом працівників державних установ і організацій регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.1993р. № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну України від 28.06.93р. № 43, зареєстрованим у Мін’юсті України 90.06.93р. за № 76. Для роботи за сумісництвом згоди роботодавця за основним місцем роботи непотрібно. Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати 4 годин на день і повного робочого дня у вихідний день.
Згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту України від 29.07.93р. № 58, на осіб, які працюють за сумісництвом, трудові книжки ведуться тільки за основним місцем роботи. Запис у трудову книжку відомостей про роботу за сумісництвом провадиться на бажання працівника власником або уповноваженим ним органом за місцем основної роботи окремим рядком.
Іншим видом трудового договору є трудовий договір про суміщення професій (посад). На відміну від трудового договору про роботу за сумісництвом трудовий договір про суміщення професій (посад) є такою формою системи організації праці, за якої працівник за його згоди одночасно із основною роботою виконує додаткову роботу за іншою професією або посадою на тому самому підприємстві в межах тривалості робочого дня. Порядок та умови праці осіб, які працюють на умовах трудового договору про суміщення, визначені постановою Ради Міністрів СРСР від 04.12.81р. № 1145 «Про порядок та умови суміщення професій (посад)».
Ознаки трудового договору про суміщення професій такі: робота виконується в межах одного трудового договору; вона можлива лише за місцем основної роботи; суміщувана робота виконується в межах робочого часу чи зміни, передбачених для основної роботи.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи. Під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
У Порядку застосування Списків йдеться саме про суміщення професій: якщо упродовж робочого дня працівник виконує одну роботу у шкідливих умовах та іншу (суміщувану) роботу – у нормальних умовах праці, то відповідно він не зайнятий протягом повного робочого дня в умовах, що дають право на пільги, а отже, не має права на пільгову пенсію.