Роз'яснення учасникам АТО

Фахівці Управління Держпраці відновили порушені права учасників АТО

Так, за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, особами, які призвані до лав ЗС України на строкову військову службу, проходять військову службу за контрактом,  на особливий період, але не більше одного року, зберігають місце роботи (посаду), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності (стаття 119 Кодексу законів про працю України, стаття 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Час перебування громадян України на військовій службі (зокрема в особливий період) зараховується до їхнього страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, стажу державної служби, стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах у порядку, який визначає Кабмін.

Протягом місяця з дня взяття на військовий облік за місцем проживання військовий комісаріат у порядку, який встановлює Кабінет Міністрів України, надає їм матеріальну допомогу в розмірі середньої місячної заробітної плати за останнім місцем роботи за рахунок державного бюджету. Вони користуються за інших рівних умов переважним правом на залишення на роботі під час скорочення чисельності або штату працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці протягом двох років з дня звільнення з військової служби.

Однак окремі роботодавці допускають  порушення прав вказаної категорії громадян. Зокрема, кілька таких випадків останнім часом зафіксовано  й на Закарпатті. Про це свідчать звернення колишніх учасників АТО або їх представників до Управління Держпраці у Закарпатській області.

–Питання дотримання прав осіб, призваних на строкову службу, мобілізованих та осіб, які вступили до лав ЗС України на умовах контракту, перебуває на особливому контролі керівництва Управління Держпраці, – наголошує начальник Управління Богдан Дорош.

Так, під час проведення перевірки одного з підприємств краю фахівці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці з’ясували, що працівнику цієї фірми, який проходив військову службу за контрактом виплачували середньомісячний заробіток, але не в повному обсязі (без проведення індексації заробітної плати та без урахування підвищення мінімального розміру заробітної плати). У ході проведення перевірки роботодавець усунув вказане порушення – дорахував і виплатив належні кошти.

Інший «контрактник» був звільнений з роботи під час проходження служби. Проводячи профілактичне відвідування, головний державний інспектор Наталія Цапулич вказала роботодавцеві на виявлене порушення, провела відповідну роз’яснювальну роботу, і як наслідок – наказ на звільнення підприємець скасував, людину поновили на її робочому місці та виплатили належну суму – 51566 гривень.

Ще про два випадки фахівцям Управління Держпраці повідомив військовий комісар Ужгородського міського військового комісаріату. Йшлося про осіб, яких звільнили з роботи у зв’ язку з призовом їх на військову строкову службу. За останніми змінами до законодавства, такі дії містять ознаки порушення  трудового законодавства. Під час профілактичного відвідування головного державного інспектора Зоряна Берника справедливість вдалося відновити – молодих осіб поновили на роботі і виплатили їм відповідно 41466 гривень та 44915 гривень.