Громадянам

Особливості проведення атестації робочих місць за умовами праці медичних працівників установ охорони здоров’я та соціального захисту населення

Розділом XIX Списку N 1 та розділом XXIV Списку № 2  виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах, зі шкідливими  і важкими (особливо шкідливими і особливо важкими) умовами праці, затверджених постановою КМУ від 16 січня 2016 року № 36,

передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення  деяким категоріям медичних працівників (лікарі-рентгенологи, лікарі, молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у рентгенохірургічних блоках, рентгенолаборанти, медичні і фармацевтичні працівники, які заразилися під час виконання службових обов'язків вірусом імунодефіциту людини, молодші медичні сестри патологоанатомічних бюро, працівники, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних та інфекційних закладах, у лепрозоріях, у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладах, у будинках-інтернатах для психічно хворих, дитячих будинках-інтернатах для розумово відсталих дітей системи соціального захисту населення, у підземних лікарнях, розташованих у відпрацьованих соляних шахтах, в опікових і гнійних відділеннях, в онкологічних закладах, у рентгенівських відділеннях) за результатами атестації робочих місць. Також залежно від  результатів атестації робочих місць  медичним працівникам встановлюється  скорочена тривалість робочого тижня,  додаткова відпустка.

Підтвердження цього права працівникові можливе тільки при віднесенні його робочого місця до категорії із шкідливими умовами праці.

         Згідно з Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затвердженою наказом МОЗ від 08.04.2014 р. № 248, зареєстрованим в Мін’юсті 06.05.2014  р. за № 472/25249 (набрав чинності від 30.05.2014 р.), шкідливі умови праці це умови, що характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його нащадків.

Віднесення робіт до категорії зі шкідливими і важкими умовами праці та визначення права працівників на пільги і компенсації за роботу в цих умовах здійснюється на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами  праці,  яка  проводиться  згідно  з  Порядком  проведення  атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442.

Для виробництв, робіт, професій та посад, в яких у Списках на пільгове пенсійне забезпечення № 1 і № 2 передбачено певні показники, атестацію проводять саме за цими показниками (Методичні рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені 01.09.1992 р. Міністром праці України (постанова № 41) та Головним державним санітарним лікарем України).

Так, для працівників установ охорони здоров’я та соціального захисту населення у Списках, зокрема передбачено показник «безпосереднє обслуговування хворих», який не піддається дослідженню.

Це відповідає і вимогам вказаної Гігієнічної класифікації праці, у якій визначено, що особливий характер праці це роботи, які виконуються з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я.

Згідно з Додатком 3 до Гігієнічної класифікації праці, умови праці працівників у спеціалізованих медичних, інфекційних, туберкульозних установах і підрозділах (а також працівників патоморфологічних відділень, прозекторських, моргів) відносять до відповідного класу без проведення досліджень, наприклад до ступеня 3.3 – умови праці працівників, які мають контакт зі збудниками інфекційних хвороб (або мають контакт з хворими).

Отже, відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 12.08.2014 р. № 356/13/116-14, враховуючи особливий характер праці медичних працівників установ охорони здоров’я та соціального захисту населення при проведенні атестації робочих місць в цих установах може застосуватись Інструкція, затверджена заступником Головного державного експерта з умов праці України та заступником Головного державного санітарного лікаря України (лист Мінпраці від 05.05.95 р. № 06-1544 і МОЗ від 17.05.95 р. № 5.05.08-370), згідно з якою атестація відповідних робочих місць проводиться комісійно, без проведення санітарно-гігієнічних досліджень.