Новини

На нараді в ОДА вирішували, як забезпечити стабільні надходження до Пенсійного фонду

Під головуванням в. о. голови облдержадміністрації Ярослава Галаса в Закарпатській ОДА відбулася нарада, учасники якої розглянули три важливі питання: шляхи наповнення бюджету Пенсійного фонду; погашення заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску фізичними особами-підприємцями та легалізація заробітної плати.

Захід відбувся за участі керівників та посадовців Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Державних фіскальної та виконавчої служб, Управління Держпраці в Закарпатській області, департаментів фінансів, соціального захисту населення облдержадміністрації, Спілки підприємців Закарпаття, ради територіального відділення Асоціації платників податків, Закарпатського регіонального відділення «Український союз промисловців і підприємців», громадських рад при облдержадміністрації та Державній фіскальній службі в Закарпатській області та інші.

Незважаючи на те, що на сьогодні адміністрування внесків зі сплати ЄСВ здійснює фіскальна служба, тож Пенсійний фонд не може безпосередньо впливати на стан сплати ЄСВ, органи Пенсійного фонду області вживають всіх можливих заходів з погашення заборгованості щодо платежів до Фонду. З цих питань налагоджена тісна співпраця Пенсійного фонду із ДФС, Управлінням Держпраці, виконавчою владою та іншими структурами.

Як констатувала Анастасія Пентек, станом на 1 грудня 2018 року, загальна сума заборгованості щодо платежів до Пенсійного фонду області сягнула 55,2 млн. гривень. Викликає занепокоєння ситуація зі сплатою єдиного соціального внеску (ЄСВ): за даними Державної фіскальної служби в Закарпатській області, станом на 01.12.2018 року, заборгованість становить 206,5 млн. грн. та, порівнюючи з початком року, збільшилася на 161,6 мільйона гривень.

Учасники наради зосередили увагу на питаннях погашення боргу фізичними особами – підприємцями, заборгованість яких становить 180,2 мільйона гривень.  Зростання боргу виникло через проведене фіскальною службою нарахування у вересні та жовтні поточного року фізичним особам-підприємцям, що працюють на загальній системі оподаткування, зобов’язань за 2017 рік та І-ІІІ квартал 2018 року. Працівники фіскальної служби та Пенсійного фонду надіслали у всі органи місцевого самоврядування та виконавчої влади списки підприємців-боржників, пенсійники індивідуально проінформували понад 19 тисяч підприємців-боржників. Однак за листопад цього року із загальної суми заборгованості фізичних осіб-підприємців зі сплати ЄСВ погашено всього 5,7 мільйона.

Анастасія Пентек звернулась до присутніх керівників із проханням вжити всі можливі заходи для забезпечення надходжень до Пенсійного фонду, погашення  існуючої  заборгованості  та  недопущення  її  зростання  в  майбутньому, що є запорукою своєчасної і в повному обсязі виплати грудневих і подальших пенсій.

Управління Держпраці представляв начальник Богдан Дорош. Він звернув увагу присутніх на те, що тільки 50 відсотків перевірок, проведених  за інформацією Пенсійного фонду,  є справді результативними. Річ у тім, що ця інформація не завжди відповідає дійсному стану справ. Досить часто у ході інспекційних відвідувань посадовці Управління Держпраці виявляють зовсім інші порушення вимог трудового законодавства. Але у таких випадках суди не вважають інформацію ПФУ підставою для проведення перевірок, і справи є завідомо програшними. 

Водночас позитивний результат дала проведена з працівниками Державної фіскальної служби спільна інформаційно-роз’яснювальна робота серед підприємців краю та їх найманих працівників. Як наслідок, в області збільшилася на вісім тисяч кількість застрахованих осіб. Однак ситуація, пов’язана з тіньовим працевлаштуванням на Закарпатті, залишається не до кінця вирішеною. Не лише роботодавці, а й нерідко самі працівники не бажають оформляти свої трудові стосунки офіційно.

Очільник Управління Держпраці порушив також питання діяльності інспекторів праці органів місцевого самоврядування. За словами Богдана Дороша, тільки інспектори Ужгородської та Мукачівської міськрад вникнули в зміст роботи і навіть досягли певних результатів. Інші фактично бездіють. Це при тому, що всі пройшли відповідне навчання в Управлінні Держпраці і неодноразово отримували фахову консультативну та практичну допомогу.