Новини

Легалізація заробітної плати – один з резервів фінансування пенсій та соціальних виплат

Під головуванням директора Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА Михайла Петрішки відбулося засідання обласної робочої групи з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення, забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати.

Про стан поновлення повноважень щодо наглядової діяльності з питань трудового законодавства України доповів перший заступник начальника Управління Держпраці у Закарпатській області Василь Грицик. Він, зокрема, зауважив, що серед пріоритетних напрямів  роботи Управління є виявлення роботодавців, котрі у своїй діяльності залучають найманих працівників без оформлення трудових договорів. Це питання досліджувалося в рамках майже кожної планової та позапланової перевірки з додержання вимог трудового законодавства, що проводилися минулого року, і далі залишається в числі основних питань, на котрі звернена посилена увага під час здійснення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань. Адже виплата зарплати «в конвертах», сприяє розвитку тіньових схем ухилення від сплати податків, позбавляє громадян соціальної захищеності. За словами Василя Грицика,  на виведення заробітної плати «з тіні» нині покладаються великі надії як на один з резервів наповнення бюджету, звідки надходять кошти на фінансування пенсій та соціальних грошових допомог. Однак, наголосив посадовець, зусиль лише наглядових структур для цього замало. Насамперед, повинен відбутися перелом у поглядах та свідомості самих громадян. Якщо працівники не погоджуватимуться на «чорний» або навіть «сірий» варіанти зарплати, роботодавці не пропонуватимуть сумнівні схеми їх працевлаштування. Водночас Василь Грицик  зауважив, що фахівці Управління Держпраці проводять в області широку інформаційно-роз’яснювальну роботи серед роботодавців щодо дотримання ними вимог чинного законодавства, розповідають про відповідальність, передбачену для  за порушення цих вимог. «Держпраці не є каральним органом, наша мета схилити роботодавців працювати в рамках нині чинних законодавчих вимог. Однак господарюючі суб’єкти, які відмовляються працювати в правовому полі, нестимуть відповідальність, визначену законодавством», - резюмував Василь Грицик.     

Про дотримання платниками  норм законодавства про оплату праці в частині мінімальної заробітної плати станом на 01.03.2018 року за результатами моніторингу відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, що здійснює Пенсійний Фонд України та співпрацю з Управлінням Держпраці у Закарпатській області  поінформувала присутніх начальник відділу ГУ ПФУ в Закарпатській області Мирослава Максимович. 

На завершення засідання учасники заслухали представників окремих господарюючих суб’єктів, де за інформацію Пенсійного фонду існує ризик  порушення законодавства про працю.