Новини

Правові та організаційні засади Закону «Про зайнятість населення»

Семінар на таку тему проходив нещодавно у Хустському міськрайоному  центрі зайнятості. У ньому, крім працівників ЦЗ, взяли участь представник Управління Держпраці у Закарпатській області Віталій Попков та місцеві роботодавці. На порядок денний були винесені два питання. Щодо першого - про забезпечення прав громадян, у тому числі інвалідів, стосовно їх працевлаштування роз’яснення надала заступник начальника відділу взаємодії з роботодавцями Хустського МРЦЗ Наталія Синьо.

З другим питанням - легалізація праці і соціальний захист працівників - виступив головний державний інспектор Управління держпраці у Закарпатській області Віталій Попков. Він, зокрема, зауважив, що відповідно до статті 43 Конституції України, кожна людина має право на працю. Після укладання трудового договору працівник користується також низкою прав: на гарантовану заробітну плату (у тому числі доплати, надбавки й заохочувальні виплати); на відпустку, у тому числі додаткову й без збереження зарплати, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами; правом на оплату лікарняного; на достроковий вихід на пенсію через шкідливі умови праці; на скорочений робочий день, в тому числі через шкідливі умови праці; не працювати у вихідний і святковий день; не залучатися до понаднормових робіт без бажання працівника; право на допомогу в зв’язку з безробіттям; на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань; на зарахування виробничого стажу; на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості та  правом на гарантії за колективним договором.

Але тільки укладений у письмові формі трудовий договір захищає найманого працівника у разі порушення його прав. Відсутність офіційно оформлених трудових відносин між роботодавцем і працівником означає, що працівник не має всіх вище перелічених гарантій. На усіх цих та інших моментах, пов’язаних з працевлаштуванням громадян, зупинився у своєму виступі фахівець Управління Держпраці.