Новини

2017 рік розпочався для спеціалістів Держпраці із законодавчих змін

По-перше,  збільшилися розміри штрафів за порушення норм трудового законодавства, по-друге, мораторій на проведення перевірок не стосується органів Держпраці.

Ще торік законодавець суттєво посилив відповідальність за недотримання норм трудового законодавства. Особливо були збільшені розміри штрафних санкцій за неналежне оформлення трудових відносин. Такі зміни буди запроваджені з метою детінізації ринку праці.  «А з першого січня цього року у зв’язку із збільшенням розміру мінімальної заробітної плати розмір штрафів також зріс», - зауважує начальник управління Держпраці у Закарпатській області Богдан Дорош.Відтепер за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, недобросовісному роботодавцю доведеться сплатити десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, тобто 32000 гривень за кожного працівника, щодо якого вчинено порушення.

Якщо роботодавець захоче хитрувати і оформить працівника на неповний робочий день, а виявиться, що той фактично  працює  повний робочий час, то за  це  на суб’єкт господарювання буде накладено штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, а це 96000 гривень. Така ж сума ж сума штрафу передбачена і за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

Водночас за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як на один місяць, штраф становить 9600 гривень.

Окремо варто наголосити на необхідності дотримання з боку роботодавців  встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України « Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».  Розмір штрафу за порушення у цій частині тепер становитиме 32000 грн.

Нововведення торкнулися і болючого для фахівців органів Держпраці питання недопущення до проведення перевірки з метою виявлення порушень щодо допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків. Таке порушення  карається штрафом у розмірі 320000 гривень. А за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні розмір штрафних санкцій становитиме 9600 гривень.

Як відомо, ще у листопаді минулого року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», яким передбачено встановити до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Напередодні Нового року Президент підписав цей закон. Однак мораторій не поширюється на проведення перевірок органами Держпраці.

- Отож недобросовісним роботодавцям, які збираються продовжувати практику виплати заробітної плати «у конвертах», не виплачувати своїм найманим працівникам зароблені гроші, а також передбачені компенсації та інші грошові виплати, варто переглянути таку раніше обрану позицію, оскільки наслідки можуть бути невтішними, - зауважує завідувач сектору юридичного забезпечення Управління Держпраці у Закарпатській області Валентина Гончарук.