Новини

Неоформлені трудові відносини – як проблемне питання, що обговорювалося на засіданні колегії Держпраці

27 травня в Батурині, на Чернігівщині, відбулося засідання колегії Державної служби України з питань праці під головуванням керівника цієї служби Романа Чернеги. У ньому, крім начальників територіальних управлінь Держпраці, взяли участь заступник Міністра соціальної політики України Валерій Ярошенко, також заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Леонід Сахневич, керівники  державних підприємств, що входять до сфери управління Держпраці, представники засобів масової інформації.

На порядок денний були винесені два основні питання: про результати здійснення територіальними органами Держпраці  державного нагляду (контролю) з питань виявлення неоформлених трудових відносин та стан забезпечення територіальних органів фахівцями з питань гігієни праці. Водночас порушувалося також питання виконавської дисципліни.

Як зауважив у своєму виступі голова Держпраці Роман Чернега, останнім часом в Україні тіньова зайнятість (використання праці найманих працівників без укладення трудової угоди і виплата неофіційних заробітків) стрімко поширюється. За офіційними даними Держслужби статистики України, торік кількість громадян, що працювали на неформальних робочих місцях становила 4,3 мільйони осіб, тобто 26,4 відсотка від загальної кількості зайнятого населення (проти 25,1 %  на кінець 2014 року). Порівнюючи тенденції розвитку формальної і неформальної зайнятості протягом останніх трьох років в Україні, учасники засідання відмітили їх протилежну спрямованість. Так, починаючи із 2013 року по 2015-ий  рівень неформальної зайнятості зріз на 2,8 відсотка, а формальної відповідно скоротився на 2,3 відсотка.

Протягом чотирьох місяців поточного року державні інспектори з питань праці під час проведених перевірок виявили понад 140 суб’єктів господарювання у різних областях нашої держави, котрі використовують найману працю без належного оформлення трудових відносин із працівниками. Найбільшу кількість таких працівників виявлено на Закарпатті – 56 осіб, в Кіровоградській області – 32, Харківській – 27, Львівській – 21, Полтавській – 20, Чернігівській – 16. В інших регіонах виявлено незначну кількість працівників, з якими не належним чином оформлені трудові відносини. Водночас, за підсумками цих перевірок,  винесено 13 постанов про накладення фінансових санкцій відповідно до ст. 265 КЗпП України, загалом сума штрафів сягнула понад 708 тисяч гривень.

Йшлося на засіданні і про можливість здійснення покладених на Держпраці функцій та повноважень із реалізації державної політики у сфері гігієни праці та дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників. Основним завданням гігієни праці є профілактика професійних захворювань, вивчення стану здоров’я працівників в умовах дії факторів виробничого середовища, моніторинг стану здоров’я працівників. Тому, наголошувалося, посади у відділах гігієни праці повинні обіймати тільки фахівці у цій галузі.

Підбиваючи підсумки роботи засідання, Роман Чернега звернув увагу присутніх на необхідності створення інформаційно-консультативних пунктів у районах, «фактуванні» випадків нелегального працевлаштування та вивчення питань, пов’язаних з працею неповнолітніх. А пріоритетом подальшої роботи Держпраці  було визначено легалізацію найманої праці.