Новини

Як оплатити надурочні години роботи

Йтиметься про оплату годин, котрі відпрацьовані у святковий день,  якщо на підприємстві запроваджено  підсумований облік робочого часу. До Управління Держпраці у Закарпатській області звернулося одно з підприємств області щодо надання роз’яснення  стосовно правильності нарахування заробітної плати працівникам.

На підприємстві запроваджено підсумований облік робочого часу  із обліковим періодом – місяць.  При складанні графіку роботи працівників, який погоджується з профспілками, норми робочого часу в обліковий період дотримуються, однак з виробничих потреб підприємство періодично змушене застосовувати надурочні роботи, які інколи припадають на вихідні та святкові дні. 

Отже, як оплачувати такі роботи? Питання оплати робіт у вихідні дні,  святковий і неробочий день унормоване статтями 72 та 107 Кодексу законів України про працю України, згідно з якими роботи в такі дні  оплачуються у подвійному розмірі. Зокрема, оплата роботи в надурочний час урегульована статтею 106 КЗпПУ, першою та другою частиною якої встановлено, що надурочні години також оплачуються у подвійному розмірі. 

Чи слід це розуміти так: якщо надурочні години відпрацьовані у вихідний чи святковий день, то вони повинні бути двічі оплачені у подвійному розмірі, тобто 4-кратному розмірі? Відповідь – у частині третій статті 106 КЗпПУ:   у разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді. 

Водночас  умови та порядок застосування підсумованого обліку робочого часу з урахуванням норм чинного законодавства визначено у Методичних рекомендаціях щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, які затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від  19.04.2006 року № 138. 

Відповідно до пункту 11 Методичних рекомендацій  у разі підсумованого обліку робочого часу робота у святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП) за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві. Години роботи, що перевищують цю норму, вважаються надурочними і оплачуються в подвійному розмірі.

Тому під час підрахунку надурочних годин у випадку підсумованого обліку робочого часу робота у святков і неробочі дні, проведена понад установлену на підприємстві норму робочого часу, за обліковий період не враховується, оскільки вона вже оплачена в подвійному розмірі.

 

Підготувала

Лілія Січка,

завідувач сектору з питань експертизи умов праці