Діяльність

Як відомо, Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» встановлено з 1 січня розмір мінімальної заробітної плати – 3200 гривень на місяць. Водночас з  цього ж часу на підставі Закону України від 06.12.2016 р. N 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» набрав чинності ряд змін до Закону України «Про оплату праці», виключено норму, згідно з якою до мінімальної заробітної плати раніше не включалися доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Отже, з 1 січня 2017 року мінімальна заробітна плата складається не лише з основної (тарифної) частини заробітної плати (посадовий оклад, тарифна ставка, ставка заробітної плати), а й з додаткової заробітної плати стимулюючого та заохочувального характеру (доплати, надбавки, виробничі премії, інші заохочувальні виплати).

Встановлений також перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Серед них, зокрема, доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров'я, за роботу в нічний та надурочний час, роз'їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. До прикладу, умови та розміри оплати праці працівників закладів охорони здоров'я врегульовані наказом Мінпраці і МОЗ від 05.10.2005 р. N 308/519.

Як роз’яснює Міністерство соціальної політики України у листі від 14.02.2017 р.  N344/0/101-17/281, у випадках, коли робітникам, зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за результатами атестації робочих місць установлені доплати у розмірі до 12 відсотків посадового окладу (тарифної ставки) (пункт 3.4.5 вищезгаданого наказу) чи доплата в розмірі 10 відсотків посадового окладу (тарифної ставки працівникам (у т. ч. молодшим медичним сестрам), які використовують у роботі дезінфікувальні засоби, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів (пункт 3.4.7 наказу N308/519), то ці доплати  мають бути нараховані понад розмір мінімальної заробітної плати. Якщо ж умовами оплати праці передбачено підвищення посадових окладів працівників, наприклад, за роботу в певних типах закладів, за роботу у шкідливих та важких умовах праці (пункт 2.4. наказу N 308/519), то таке підвищення може «поглинутися» мінімальною заробітною платою.

Підготувала Лілія Січка,

завідувач сектору з питань експертизи умов праці

Управління Держпраці у Закарпатській області